Pismo do rektora sprawie zasad przyznawania dodatkowego wynagrodzenia pracownikom UJ przechodzącym na emeryturę

Kraków, dnia 5 lutego 2013 r.

Sz. P. Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

ds. Polityki Kadrowej i Finansowej

Prof. dr hab. Jacek Popiel

W imieniu Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność" UJ uprzejmie dziękuję za odpowiedź na złożone przez związki zawodowe propozycje dotyczące zawarcia aneksu do Porozumienia z dnia 27 maja 2009 r. w sprawie zasad przyznawania dodatkowego wynagrodzenia pracownikom UJ przechodzącym na emeryturę.

Komisja Zakładowa zapoznała się z Pańskim pismem w tej sprawie i ze zrozumieniem podeszła do podniesionej w nim niemożliwości wypłacania przedmiotowych dodatków ze środków będących w dyspozycji Rektora.

Analizując argumenty podniesione przez radców prawnych Uniwersytetu, z których miałoby wynikać, że nie można wypłacać dodatkowych wynagrodzeń bez wniosku pracownika, Komisja Zakładowa – dostrzegając niezgodność takiego stanowiska z istniejącym w szkolnictwie wyższym stanem rzeczy – zamówiła zewnętrzną opinię prawną, którą przekazuje Panu Rektorowi w załączeniu.

Z opinii wynika – wbrew stanowisku radców prawnych Uniwersytetu - brak sprzeczności wypłacania dodatkowych wynagrodzeń bez wniosku pracownika z Uchwałą nr 15\III\2009 Senatu UJ.

Inne możliwości jakie mogą być brane pod uwagę w tej sprawie to składanie ewentualnych wniosków przez inny podmiot niż pracownik (na przykład przez Kierownika Działu Spraw Osobowych),  a w razie utrzymywania się poglądu o sprzeczności planowanego rozwiązania                   z  Uchwałą Senatu – proponowanie zmiany tej Uchwały przez Senat.

Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność" UJ

Data opublikowania: 12.02.2013