Pismo od Związków Zawodowych do Rektora w związku z regulaminem wynagradzania

Kraków, 3 marca 2020 r.

Sz. P.

Prof. dr hab. Jacek Popiel

Prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej

Wielce Szanowny Panie Rektorze,

W imieniu Związków Zawodowych, które reprezentujemy, uprzejmie dziękujemy za przychylenie się do postulatu wprowadzenia w Regulaminie wynagradzania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych. Dziękujemy też za przychylenie się do postulatu zrównania w wymienionym Regulaminie minimalnych kwot wynagrodzeń pracowników naukowo-technicznych i inżynieryjno-technicznych z minimalnymi kwotami wynagrodzeń pracowników administracyjnych, gdy idzie o stanowiska referenta, starszego referenta, specjalisty i starszego specjalisty.

W tej sytuacji Związki Zawodowe, które reprezentujemy, akceptują przedstawioną w dniu 2 marca 2020 r. wersję projektu Regulaminu wynagradzania UJ i wyrażają gotowość podpisania stosownego Porozumienia, w którym proponujemy zamieścić, oprócz zwyczajowych zapisów, także omawiane w trakcie negocjacji następujące postanowienia:

1. Strony Porozumienia uzgodniły, że szczegółowe zasady przyznawania dodatku rektorskiego zostaną określone w odrębnym zarządzeniu Rektora UJ.

2. Strony Porozumienia uzgodniły, że konkretyzacja zasad przyznawania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych nastąpi nie później niż do końca bieżącego roku akademickiego.

3. Strony Porozumienia uzgodniły, że w ramach regulacji wynagrodzeń przewidzianej na rok 2020 podejmą starania, by istotnie zbliżyć kwoty wynagrodzeń pracowników bibliotecznych, pracowników dokumentacji i informacji naukowej oraz pracowników działalności archiwalnej do kwot wynagrodzeń pracowników administracyjnych.

4. Strony Porozumienia uzgodniły, że w ramach regulacji wynagrodzeń przewidzianej na rok 2020 podejmą starania, by finansowo dowartościować asystentów z doktoratem i wykładowców z doktoratem.

5. Strony Porozumienia uzgodniły, że jeszcze w bieżącym roku akademickim podejmą starania o zwiększenie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

6. Strony Porozumienia uzgodniły, że jeszcze w bieżącym roku akademickim podejmą starania zmierzające do wypracowania na Uniwersytecie Jagiellońskim szczegółowych zasad i procedur awansowania pracowników nie będących nauczycielami akademickimi.

Z wyrazami szacunku,

ZNP w UJ OZZ Inicjatywa Pracownicza na UJ NSZZ „Solidarność” UJ