Notka publikacyjna do mediów w sprawie braku obiecanych podwyżek dla pracowników Wyższych Uczelni

Uchwała KZ NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Jagiellońskiego z 27.09.2022

Jesteśmy zbulwersowani poczynaniami Rządu wobec środowiska akademickiego w związku z niedotrzymaniem deklaracji ogłoszonej publicznie wobec przedstawicieli publicznych uczelni wyższych, w tym także organizacji związkowych, w sprawie trzyetapowej podwyżki płac przewidzianej na lata 2019-2021.

W 2018 roku zadeklarowano, że w latach 2019-2021 w ramach regulacji płac, pracownicy publicznych szkół wyższych otrzymają łącznie ok. 30% podwyżki , a ostatecznie zatrzymało się to na wzroście zaledwie 13% w ciągu 2 lat (tj. odpowiednio 7% w 2019 i 6% w 2020 roku).

Z przykrością stwierdzamy, że przedstawiciele Rządu, łącznie z Ministerstwem Edukacji i Nauki nie są w żaden sposób zainteresowani wywiązaniem się ze swoich deklaracji, a nawet dialogiem ze Związkami Zawodowymi. Jest to szczególnie bulwersujące w kontekście szalejącej inflacji i szybkiej pauperyzacji pracowników uczelni publicznych.

Apelujemy do wszystkich niezależnych Mediów o zainteresowanie się tematem.

Środowisko związkowe NSZZ „Solidarność” UJ

Data opublikowania: 01.10.2022