Uchwała Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” UJ dotycząca waloryzacji wynagrodzeń

Uchwała Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” UJ
Kraków, dn. 23 V 2023
Szanowni Delegaci,
zwracamy się z prośbą o podjęcie uchwały lub stanowiska ws. waloryzacji wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej i finansów publicznych (w tym szkolnictwa wyższego) i przekazanie jej do odpowiednich władz państwowych i związkowych (Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”).
Uzasadnienie:
W związku z publiczną zapowiedzią rządu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącą planowanej od dnia 1 stycznia 2024 roku waloryzacji między innymi świadczenia 500+ na 800+ kosztem 64 mld złotych rocznie, NSZZ „Solidarność” oczekuje również od dnia 1 stycznia 2024 roku waloryzacji wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej i finansów publicznych (w tym szkolnictwa wyższego) o co najmniej 20% (tj. o wskaźnik odnotowanej na początku tego roku inflacji).
Żądanie wzrostu płac jest logiczną konsekwencją nie wywiązania się rządu z wcześniejszych zobowiązań wobec tej grupy pracowników, panującej inflacji i drożyzny, jak również nieprawdziwych zapewnień ze strony rządowej o braku środków w budżecie państwa na podwyżki, co zostało ujawnione właśnie w kontekście niedawno składanych obietnic przedwyborczych waloryzacji wielu kosztownych świadczeń socjalnych.
NSZZ „Solidarność” stojąc na straży godnego wynagradzania osób pracujących, nie akceptuje sytuacji, w której poziom waloryzacji świadczeń socjalnych kilkukrotnie przewyższa stopień waloryzacji wynagrodzeń pracowników szeroko rozumianej „budżetówki” (w tym szkolnictwa wyższego).
Apelujemy do rządzących o poszanowanie dla godności osób pracujących i wywiązanie się z wcześniej składanych obietnic, w przeciwnym razie Związek podejmie odpowiednie kroki prawne, włącznie z ogólnopolską akcją protestacyjną w okresie zbliżającej się kampanii wyborczej.
Data opublikowania: 25.05.2023