"Dokąd zmierza Polska, dokąd zmierzasz Ty" odczyt prof.dr hab. A.Zybertowicza

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność"

Uniwersytetu Jagiellońskiego

zaprasza na odczyt

Profesora dr hab. Andrzeja Zybertowicza

pt.   „Dokąd zmierza Polska,

dokąd zmierzasz Ty"

Spotkanie odbędzie się

8 października 2013 roku o godz. 17.30

w Auditorium Maximum

Uniwersytetu Jagiellońskiego

Sala Wystawowa B

( ul. Krupnicza 33)

--------------------------------------------------------------------

Podczas spotkanie będzie można nabyć książkę prof. A.Zybertowicza pt. "III RP-Kulisy systemu"

Andrzej Zybertowicz, rozmawia Joanna Lichocka

III RP - Kulisy systemu

Co oznacza w języku służb „wyjście na sędziów"? Czy rola służb specjalnych jest przereklamowana, czy też są jednak tak potężne, że sterują całym układem? Czy faktycznie mają tak dużą władzę, że mogą decydować o zwrotach sytuacji w kraju? Dzięki jakim instrumentom służby kreują tych, którzy w systemie odnoszą sukces, a eliminują innych?

Do jakiego stopnia Donald Tusk jest klientem Angeli Merkel? Czy idzie mu tylko o posadę unijną, czy
o interes Polski? Na ile trwa w śmiertelnym uścisku z Władimirem Putinem?

Jak media stabilizują system III RP? Jakie tytuły przejęły w tym zakresie zadania wykonywane dotąd przez słabnącą „Gazetę Wyborczą"?

Na te i inne pytania Joanny Lichockiej odpowiada prof. Andrzej Zybertowicz w fascynującej rozmowie, z której wyłania się system pod nazwą „Polska". System złożony, wielowarstwowy, w którym pewnych rzeczy nie widać a pewni ludzie milczą. System, o którym trzeba jednak mówić i rozmawiać na głos, by zbliżyć się do odczytania jego mechaniki.

W debacie tej chłodny realizm profesora na styku z emocjonalnym podejściem red. Lichockiej pozwala spojrzeć na system III RP całościowo, obnażyć jego niedoskonałości, wyodrębnić punkty newralgiczne wymagające natychmiastowej zmiany, ale też wskazać pozytywne aspekty aktualnej kondycji Polski i Polaków. Widzimy tu pełny obraz Polski, obraz rozkodowany.

„Opisać Polskę, dzisiejszą Polskę, w jednej tylko książce. Tak to mi się marzy." Czy marzenie profesora Zybertowicza się spełniło? Ocenią Czytelnicy.

Patronat medialny:

Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie, Teologia polityczna, wpolityce.pl, wgospodarce.pl, W sieci, Gazeta bankowa, Rebelya.pl

Andrzej Zybertowicz – uznany socjolog i publicysta, ceniony komentator wydarzeń społecznych
i politycznych. Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Były doradca premiera Jarosława Kaczyńskiego oraz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw bezpieczeństwa państwa. Uważany jest za twórcę i głównego teoretyka idei układu polityczno-biznesowego w Polsce. Pasjonuje go odkrywanie „zakulisowych" wymiarów życia społecznego. Autor bestsellerowych książek: „W uścisku tajnych służb" oraz „Pociąg do Polski, Polska do pociągu".

Joanna Lichocka – odważna i dociekliwa dziennikarka prasowa i telewizyjna, związana obecnie
z „Gazetą Polską", „Gazetą Polską Codziennie" i Telewizją Republika. Reżyser i autorka scenariuszy filmów dokumentalnych „Mgła", „Pogarda", „Przebudzenie" i „Prezydent", które ze względu na krytykę rządzących objęte są nieoficjalnym zakazem emisji w TVP. Za film „Pogarda" (zrealizowany wspólnie z Marią Dłużewską) Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich  uhonorowało ją Główną Nagrodą Wolności Słowa.

Autor: Andrzej Zybertowicz, Joanna Lichocka

Tytuł: III RP - Kulisy systemu

ISBN: 978-83-63566-07-4

Format: A5