Odezwa - fundusz rezerwy strajkowej

Odezwa

Sejm RP uchwalił w dniu 4 lutego 2011 r. zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym. Zmiany te, w ocenie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność" UJ,  w wielu punktach mogą okazać się szkodliwe dla utrzymania należytej pozycji szkolnictwa wyższego w Polsce, dla utrzymania samorządności szkolnictwa wyższego, dla utrzymania osiągniętego statusu organów kolegialnych szkół wyższych, dla utrzymania konstytucyjnej zasady praw nabytych przez pracowników szkół wyższych.

Solidarnościowy Fundusz Rezerwy Strajkowej

z dobrowolnych wpłat członków uczelnianej organizacji związkowej  NSZZ „Solidarność" UJ.

Dobrowolne wpłaty przyjmowane są za pokwitowaniem przez Przewodniczących Kół Związku oraz w Sekretariacie przy ul. Straszewskiego 27/3. Sugerowana kwota wpłat to 15 złotych od członka Związku.

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" UJ

Pisma wymienione z władzami UJ

Kraków,  22 marca 2011 r.

Szanowny Pan

Prof. dr hab. Michał du Vall

Prorektor UJ d/s Polityki  Kadrowej i Finansowej

W imieniu Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność" UJ uprzejmie proszę o zajęcie  stanowiska w następujących sprawach:

1.  Do Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność" UJ zwracają się z prośbą o interwencję pracownicy Uniwersytetu, zwłaszcza ze sfery obsługi, którzy nie mają możliwości technicznych wydrukowania swoich pasków wynagrodzeń, zastępujących druk  ZUS RMUA. Dlatego Komisja uprzejmie prosi o znalezienie sposobu dostarczania tym osobom informacji o ich wynagrodzeniach, umożliwiającego zachowanie niezbędnych wymogów dotyczących ochrony danych osobowych.

2.  Wielu pracowników Uniwersytetu zwraca się do Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność" UJ z wyrazami niepokoju o dalsze losy grupowego ubezpieczenia PZU Życie, realizowanego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Komisja prosi więc uprzejmie Pana Rektora o udzielenie autorytatywnej informacji w tym zakresie, która jest niezbędna osobom chcącym kontynuować to ubezpieczenie.

3.  W dniu 1 marca 2011 r. zostało podane do wiadomości Zarządzenie nr 22 Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z 28 lutego 2011 roku w sprawie wprowadzenia Regulaminu zatrudniania i wynagradzania osób uczestniczących w Uniwersytecie Jagiellońskim w realizacji projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Proszę jednak zauważyć, że Regulamin ten nie był konsultowany ze związkami zawodowymi, mimo że jest to regulamin wynagradzania (konsultowany ze związkami był wcześniejszy regulamin dotyczący tej dziedziny, wprowadzony w życie Zarządzeniem nr 82 Rektora UJ z 2 grudnia 2010 r.). Ponadto Komisja zauważa, że w paragrafie 3 Zarządzenia nr 22 postanowiono, iż „zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2011 roku", mimo że art.772    § 6 kodeksu pracy stanowi, iż regulaminy wynagradzania wchodzą w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania do wiadomości pracowników.

Za Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność" UJ

w odpowiedzi na powyższe pimo KZ NSZZ "Solidarność" otrzymała nastepujące pismo

Kraków  25-03-2011

Pan

Dr Jerzy Serwatki

Przewodniczący KZ NSZZ  ‘Solidarność'

Szanowny Panie Przewodniczący,

W odpowiedzi na pismo z dnia 22 bm. Uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

1/  Pracownicy obsługi będą otrzymywali informacje o zarobkach w dotychczasowy sposób  do czasu zapewnienia im efektywnego dostępu do komputerów.

2/  Gdyby umowę w sprawach grupowego ubezpieczenia miał zawierać Uniwersytet, wtedy miałyby zastosowanie przepisy o zamówieniach publicznych. Uniwersytet, podobnie jak  Collegium Medium i niektóre instytucje państwowe, zdecydował się nie ogłaszać przetargu i pozostawić sprawę ubezpieczenia indywidualnej decyzji pracowników.

Jeżeli wszyscy (lub wielu) pracowników zdecydują się na konkretnego ubezpieczyciela, wtedy UJ będzie mógł – na podstawie z ubezpieczycielem – przekazać mu składki. W przypadku zamiaru kontynuowania ubezpieczenia, informuję, że PZU ma na to pomysł. UJ pozostanie jednak neutralny wobec ewentualnych, skierowanych do pracowników ofert ubezpieczycieli.

3/  W odniesieniu do Zarządzenia nr 22 Rektora UJ z 28.02.2011 r., pragnę poinformować,  że powodem jego  wydania było ukazanie się wiążących wytycznych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, obowiązujących od dnia 1.01.br . Konieczne zatem stało się bardzo szybkie wydanie Zarządzenia, aby nie dopuścić do uznania kwot wynagrodzenia uiszczanych niezgodnie z tymi wytycznymi za wydatki niekwalifikowane. Chodziło również o to, aby audytorzy przeprowadzających kontrolę finansową projektów mogli otrzymać zarządzenie zgodne przyjętymi przez Ministerstwo (chociaż późno przekazanymi Uniwersytetowi ) zasadami.

Wyjaśnienie to nie tłumaczy jednak zaniedbania obowiązków konsultowania Regulaminu  ze Związkami Zawodowymi. Przepraszam za to niedopatrzenie, w razie potrzeby jestem gotowy na spotkanie.

PROREKTOR

Uniwersytetu Jagiellońskiego

ds. polityki kadrowej i finansowej

Prof. Dr hab. Michał du Vall