Pisma wysłane do władz UJ

Kraków, dnia 17.05.2011 r.

Jego Magnificencja
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
Prof. dr hab. Karol Musioł

W dniu 27 kwietnia 2011 r. Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego podjął uchwałę w sprawie ustalania pensum dydaktycznego, warunków jego obniżania oraz zasad obliczania godzin dydaktycznych. W §1 ust.1 p. a i b wymienionej uchwały zastosowano widełkowe określenie wymiaru pensum dydaktycznego. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" UJ na posiedzeniu w dniu 10 maja 2011 r. postanowiła w związku z tym zwrócić się do Pana Rektora, jako Przewodniczącego Senatu, z prośbą o poddanie analizie zgodności takiego sposobu określenia wymiaru pensum na konkretnej Uczelni.

Mając świadomość, że widełkowy sposób określenia wymiaru pensum dydaktycznego, zastosowany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym, pozostawia każdej z uczelni możliwość wyboru konkretnych wielkości, obowiązujących w danym roku w konkretnej szkole wyższej w odniesieniu do poszczególnych stanowisk, Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" uważa, że widełkowy wymiar pensum zastosowany na konkretnej uczelni, łamie przepisy prawa pracy zawarte w rozdziale IIa kodeksu pracy dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu. W szczególności dotyczy to art.183c.§1, który stanowi, że „Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości". Doprowadzenie do sytuacji, w której pracownicy tej samej szkoły wyższej, zatrudnieni na tym samym stanowisku ale na różnych wydziałach, w różnych instytutach, różnych katedrach czy zakładach mieliby różny wymiar pensum nie tylko może być uznane za sprzeczne z wymienionymi przepisami, ale także może pogorszyć atmosferę panującą na uczelni. Dlatego Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" UJ uprzejmie prosi Pana Rektora o podjęcie interwencji w tej sprawie.

Za Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność" UJ

dr Jerzy Serwacki
Przewodniczący

Kraków, dnia 19.05.2011 r.

Jego Magnificencja
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
Prof. dr hab. Karol Musioł

Od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym kustosze biblioteczni i starsi kustosze byli niepokojeni błędną interpretacją art. 264 ust.7 ustawy. Przedmiotem interpretacji było sformułowanie, że osoba zatrudniona na jednym z wymienionych stanowisk przed dniem wejścia w życie ustawy na podstawie mianowania „pozostaje mianowana na tym stanowisku i tych samych zasadach". Błędnie twierdzono, że sformułowanie to nie dotyczy zachowania prawa wymienionych osób do 36-dniowego urlopu wypoczynkowego i zachowania prawa do urlopu dla poratowania zdrowia. Taka interpretacja wymienionego przepisu została, niestety, przyjęta także na Uniwersytecie Jagiellońskim, mimo licznych interwencji w tej sprawie.

Wobec błędnej interpretacji przepisu dotyczącego między innymi uprawnień urlopowych wymienionych osób, do sądów zaczęły wpływać pozwy pracowników skierowane przeciwko pracodawcom. Okazało się, że sądy podzielają pogląd pracowników, że sformułowanie „i tych samych zasadach" dotyczy wszystkich płaszczyzn związanych ze stosunkiem pracy, w tym także sfery uprawnień urlopowych. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" UJ jest w posiadaniu znamiennego w tym względzie uzasadnienia sądu w wygranej przez pracownika Politechniki Warszawskiej sprawie o sygnaturze akt VIII P 937/10 (kopia uzasadnienia w załączeniu).

W tej sytuacji Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" UJ uprzejmie prosi Pana Rektora o podjęcie stosownych kroków, które zapobiegną ewentualnym procesom sądowym w naszym środowisku. Kroki takie mogłyby polegać na przykład na wydaniu Komunikatu, stwierdzającego, że zgodnie z art. 264 ust.7 ustawy z dnia 27 lipca 2007 r. Prawo o szkolnictwie wyższym kustosze biblioteczni i starsi kustosze zachowali prawo do 36-dniowego urlopu i prawo do urlopu dla poratowania zdrowia.

Za Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność" UJ

dr Jerzy Serwacki
Przewodniczący

Kraków, dnia 19.05.2011 r.

Szanowny Pan
Prof. dr hab. Michał du Vall
Prorektor UJ ds. Polityki Kadrowej i Finansowej

Szanowny Panie Rektorze,

W dniu 7 marca 2011 r. ukazało się Pismo okólne nr 2 Prorektora UJ ds. Polityki Kadrowej i Finansowej w sprawie realizacji obowiązku wykorzystania zaległych i bieżących urlopów wypoczynkowych przez pracowników UJ. Wyznaczony w tym Piśmie termin – 31 marca 2011 r. – pozostawał w zgodności z obowiązującymi przepisami w odniesieniu do urlopów zaległych, ale – zdaniem Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność„ UJ – naruszał Regulamin Pracy w UJ w doniesieniu do bieżących urlopów wypoczynkowych za rok 2011 r.

Wymieniony Regulamin stanowi bowiem w § 22, że „Urlop wypoczynkowy udzielany jest zgodnie z planem urlopów ustalonym na dany rok kalendarzowy, na pisemny wniosek pracownika o udzielenie urlopu, złożony w Dziale Spraw Osobowych, co najmniej z wyprzedzeniem 3-dniowym przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu".

Pogląd Komisji Zakładowej w tej sprawie podzielono także w pozyskanej przez Komisję opinii prawnej (opinia w załączeniu).

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" UJ prosi więc uprzejmie Pana Rektora o podjęcie stosownej interwencji w tej sprawie.

Z wyrazami szacunku

Za Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność" UJ

dr Jerzy Serwacki
Przewodniczący

Data opublikowania: 15.06.2011
Osoba publikująca: Ewa Turska