Pismo otrzymane od rektora

Projekt

Komunikat
Rektora UJ
z dn…….2011

w sprawie rozwiązywania stosunku pracy z pracownikami Uniwersytetu, którzy osiągnęli wiek emerytalny.

W związku z wejściem w życie znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym, z dniem 1 października 2011, a także w celu zapewnienia jednolitego traktowania pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy osiągnęli wiek emerytalny, ustala się następujące zasady rozwiązywania stosunku pracy:

Zgodnie z art. 127 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego zatrudnionego w uczelni publicznej wygasa w końcu roku akademickiego, w którym ukończył on 65 rok życia. Stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy profesora wygasa z końcem roku akademickiego w którym ukończył on 70 rok życia Zgodnie z Uchwałą Senatu UJ nr 25 z dn.20.XI.2002 w sprawie zatrudniania nauczycieli akademickich po przejściu na emeryturę oraz uchwałą Senatu nr 27/XI/2004 w sprawie wypowiedzenia stosunku pracy w wieku emerytalnym pracownikom nie będącym nauczycielami akademickimi oraz dalszego ich zatrudniania, na wniosek osoby wskazanej w pkt.1 zd. 2, oraz w pkt.4 niniejszego Komunikatu zatrudnienie może zostać przedłużone na umowę o pracę na pół roku na cały etat lub na 1 rok na ½ etatu. Rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem akademickim nie zatrudnionym na podstawie mianowania, także z pracownikiem niebędącym nauczycielem akademickim, następuje na zasadach określonych w ustawie Kodeks pracy. W celu zapewnienia jednolitego traktowania pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, bez względu na formę ich zatrudnienia, z pracownikiem wymienionym w pkt 3 niniejszego Komunikatu, wypowiedzenie umowy o pracę będzie następowało wraz z osiągnięciem 65 roku życia. Na wniosek osoby wskazanej w pkt. 1 zd. 1 oraz w pkt. 3 niniejszego Komunikatu, zatrudnianie będzie przedłużane według zasad określonych w pkt. 2 – chyba że nie będzie to celowe ze względu na brak stosownych zadań.

w odpowiedzi na powyższe pismo Rektora KZ przygotowała następującą odpowiedź

Kraków, dnia 1 czerwca 2011 r.

Szanowny Pan
Prof. dr hab. Michał du Vall
Prorektor UJ ds. Polityki Kadrowej i Finansowej

Szanowny Panie Rektorze,

Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność„ UJ na posiedzeniu w dniu 31 maja 2011r. omówiła projekt Komunikatu Rektora UJ w sprawie rozwiązywania stosunku pracy z pracownikami Uniwersytetu, którzy osiągnęli wiek emerytalny.

W stanowisku Komisji konsekwentnie na pierwszy plan wysuwa się to, że wyłączną przyczyną rozwiązania stosunku pracy, zgodnie z uchwałą składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2009 r, nie może być osiągnięcie wieku emerytalnego przez daną osobę.

Komisja nie znalazła też uzasadnienie dla rozciągnięcia ustawowych zobowiązań do przechodzenia na emeryturę odnoszących się do mianowanych nauczycieli akademickich, także na nauczycieli akademickich zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę czy na pracowników Uniwersytetu nie będących nauczycielami akademickimi. Jeśli ustawodawca nie był rygorystyczny w tym względzie, to niepotrzebny wydaje się dalej idący rygoryzm ze strony Uniwersytetu. Komisja dostrzegła też w pkt. 4 projektu Komunikatu element niesprawiedliwości, bo stosunek pracy mianowanych nauczycieli akademickich wygasałby z końcem roku akademickiego, w którym dana osoba ukończyła 65 rok życia (lub 70 rok życia w przypadku profesorów tytularnych), a w odniesieniu do nauczycieli akademickich zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę oraz w odniesieniu do pracowników nie będących nauczycielami akademickimi wypowiedzenie umowy o pracę następowałoby już „wraz z osiągnięciem 65 roku życia" (w przypadku nauczycieli akademickich powodowałoby to też sprzeczność z przepisem zabraniającym wypowiadania umów o pracę w trakcie semestru).

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" UJ pozyskała też opinię prawną dotyczącą przedmiotowego projektu, którą przekazuje Panu Rektorowi w załączeniu.

Z wyrazami szacunku

Za Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność" UJ

dr Jerzy Serwacki
Przewodniczący

W/W OPINIA PRAWNA

Kraków, 30.05.2011 r.

W nawiązaniu do projektu Komunikatu Rektora UJ w sprawie rozwiazywania stosunku pracy z pracownikami Uniwersytetu, którzy osiągnęli wiek emerytalny, informuję co następuje.

Projektowanym Komunikatem Rektor ustala zasady rozwiązywania stosunku pracy, mając za punkt wyjścia nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym, która wejdzie w życie z dniem 1.10.2011 roku (ustawa z dnia 18.03.2011 r., Dz. U. Nr 84 poz. 455). Pomijając kwestie ewentualnej niekonstytucyjności przepisów przejściowych ww. ustawy (co może mieć wpływ w przyszłości na obowiązywanie Komunikatu) projektowany Komunikat budzi istotną wątpliwość w zakresie w jakim rozszerza stosowanie ustawowych rygorów na pracowników UJ niebędących nauczycielami akademickimi, co ma miejsce w pkt 4) komentowanego Komunikatu.

Punkt 4) Komunikatu wskazuje, że: „W celu zapewnienia jednolitego traktowania pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, bez względu na formę ich zatrudnienia, z pracownikiem wymienionym w pkt 3 niniejszego Komunikatu, wypowiedzenie umowy o pracę będzie następowało wraz z osiągnięciem 65 roku życie". Pracownicy w pkt 3, do których odsyła pkt 4 to nauczyciele akademiccy niezatrudnieni na podstawie mianowania, a także pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi.

Należy uznać, że powyższe rozszerzenie stosowania reguły z pkt 1 na nauczycieli akademickich niezatrudnionych na podstawie mianowania oraz na pozostałych pracowników niebędących nauczycielami (czyli ustawowej reguły wygasania stosunku pracy z ukończeniem 65 roku życia względem nauczycieli akademickich mianowanych) jest nieuprawnione i pozbawione podstawy prawnej.

O ile jednak w przypadku próby ujednolicenia zasad wygasania stosunku pracy i rozszerzenia ich na nauczycieli akademickich zatrudnionych na innej podstawie niż mianowanie taką próbę ujednolicenia traktowania można uznać za uzasadnioną (nie ma podstaw aby różnie traktować nauczycieli akademickich ze względu na podstawę ich zatrudnienia, choć ustawa, wydaje się, że nieopatrznie, rzeczywiście tę kwestię pomija), tak w przypadku pozostałej grupy pracowników objętych tym rozszerzeniem (pracownicy niebędący nauczycielami) zastosowanie reguły wygasania stosunku pracy wraz z osiągnięciem 65 roku życia jest pozbawiona podstaw prawnych w całej rozciągłości, a także sprzeczna w orzeczeniami Sądu Najwyższego dotyczącymi podstaw rozwiązywania stosunku pracy wyłącznie w oparciu o wiek emerytalny pracownika.

Projektowany Komunikat budzi również wątpliwości redakcyjne – nie jest klarowne odesłanie w pkt 2 do pkt 4, w którym to punkcie następuje dalsze odesłanie do pkt 3. Dodatkowo nie jest jasne wyłączenie z pkt 5 osób, o których mowa w pkt 1 zd. 2 – z takiej redakcji pkt 5 wynika, że przedłużanie zatrudnienia osobom, o których mowa w pkt 1 zd. 2 może następować choćby nie było to celowe ze względu na brak stosownych zadań. Z punktu widzenia pracowników, o których mowa w pkt 1 zd. 1 oraz w pkt. 3 wyłączenie reguły celowości względem pracowników, o których mowa w pkt 1 zd. 2 nie ma uzasadnienia. Wydaje się zatem, że skoro zgodnie z projektowanym Komunikatem zasady przedłużania ujęte w pkt 2 mają znajdować zastosowanie względem wszystkich pracowników, nie ma powodów aby dokonywać rozbicia regulacji na dwa punkty (pkt 2 i pkt 5).

Data opublikowania: 15.06.2011
Osoba publikująca: Małgorzata Rachwalska