pikieta 1.X.2011 przed budynkiem Audytorium Maksimum UJ

"Stop pozornym reformom", "Stop dyskryminacji nauki i środowiska akademickiego", "Dość BARBARY-zacji nauki i uczelni" - z takimi transparentami w sobotę 1.X.2011 przed godz. 10 przed budynkiem Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego pojawili się naukowcy. - Tak niezwykła forma naszego protestu w dniu inauguracji roku akademickiego jest wyrazem naszej desperacji - mówił prof. Edward Malec z Instytutu Fizyki UJ, przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność". Wraz z nim pikietowało 40 innych naukowców, m. in. z Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Pedagogicznego, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Profesorowie chcieli w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec wchodzącej od pierwszego października 2011 r. znowelizowanej ustawie o szkolnictwie wyższym i stopniach naukowych.
- Polska nauka i polskie szkolnictwo wyższe są niedofinansowane. Dowodem może być porównanie rocznego budżetu wszystkich 450 polskich uczelni, który wynosi tyle samo, co budżet zaledwie dwóch amerykańskich uniwersytetów - Princeton i Harwarda, a te kształcą kilkadziesiąt razy mniej studentów. Wydatki w Polsce na kształcenie jednego studenta są porównywalne do nakładów, które przeznacza się na ten sam cel w Indiach, a młodzi, zdolni doktoranci zarabiają często zaledwie 1 700 zł netto - mówił prof. Malec.

Godzinę później rozpoczęła się inauguracja roku akademickiego, którą poprzedziła msza św. w Kolegiacie św. Anny i pochód profesorów z najstarszego, średniowiecznego budynku UJ - Collegium Maius.

W uroczystości wziął udział prezydent Bronisław Komorowski. - Rok akademicki, który dzisiaj rozpoczynamy, jest rokiem szczególnym. Rokiem, w którym wszyscy staniemy przed wyzwaniem nowych reguł, otwierających nowe, lepsze perspektywy dla nauki - mówił o wprowadzanej reformie prezydent.

W swoim przemówieniu odniósł się także do kwestii finansowania szkolnictwa. - Mam świadomość, że są zapisy ustawy, które budzą emocje. To ważna i kompleksowa reforma szkolnictwa wyższego, ale teraz czekać nas będzie mądre i rozważne wprowadzanie ustawy w życie. Nowy model finansowania uczelni został oparty na zasadach konkurencyjności. W ostatnich latach nakłady finansowe na naukę w Polsce sukcesywnie rosną. Z 3 mld zł w 2006 do 5 mld w 2011 - zapewniał prezydent.

Naukowcy nie zamierzają jednak poprzestać na sobotniej pikiecie i chcą dalej walczyć o podniesienie płac dla pracowników naukowych. - W ostateczności spróbujemy przeprowadzić referendum strajkowe, dzięki któremu być może uda się podnieść płace doktorantów, czy mało zarabiających profesorów.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Informacja Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność"
Kraków, 1 października 2011r
KSN NSZZ „Solidarność" w obronie wolności słowa; łamanie wolności
wypowiedzi w Białymstoku.
Redakcja Kuriera Porannego w Białymstoku odmówiła płatnej publikacji ogłoszenia (w załączeniu)
Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność" bez podania powodu odmowy. Fakt ten uznajemy za
rażące naruszenie wolności słowa. Podczas pikiety w dniu 19 września przed siedziba redakcji Kuriera
Porannego w Białymstoku, uczestnicy protestowali przeciwko łamaniu prawa do publicznego wyrażania
opinii oraz wręczyli Redaktorowi Naczelnemu Kuriera Porannego Piotrowi Wąsikowskiemu petycję ( w
załączeniu) z pouczeniem o znaczeniu wolności słowa w życiu publicznym.
Przewodniczący
Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność"
/-/ Edward Malec
Kontakt: prof. Edward Malec, malec@th.if.uj.edu.pl; tel. 605 764 614

     =========================

KRAJOWA SEKCJA NAUKI
NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
ul. Waryńskiego 12, lok. A 221
00-631 WARSZAWA
tel./fax (22) 825-73-63, tel. (22) 234-98-78
e-mail: ksn@interia.pl
http://www.solidarnosc.org.pl/ksn
L.p. /W/11
Kraków, dn. 19. 09. 2011.
Redaktor Naczelny „Kuriera Białostockiego"
Piotr Wąsikowski
Szanowny Panie Redaktorze,
1 października 2011 roku wchodzi w życie Ustawa o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw zatwierdzona przez Sejm 18 marca br.
Samo tytułowe sformułowanie wskazuje na fragmentaryczny i dostosowawczy charakter tej ustawy. Była ona procedowana pośpiesznie i pod presją przemocy głosowań politycznych zamiast merytorycznych. O jej odbiorze w środowisku naukowym świadczą chociażby tytuły wystąpień publicystycznych. Mamy liczne i pełne tłumionej (bo grzeczność tego wymaga) pasji (bo nierozumność legislatorów jednak przekraczała dopuszczalną miarę) wywiady i artykuły działaczy Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność", w tym niżej podpisanego, że wymienimy tylko kilka - Nietrafione reformy zagrażają wolnościom akademickim w „Dzienniku Polskim", Zdążyć przed katastrofą w „Tygodniku Solidarność", Solidarność" o reformowaniu szkolnictwa wyższego w Polsce w „Magazynie Solidarności", Prawo złej uczelni w „Rzeczpospolitej". Profesor Jerzy Żyżyński bił na alarm w artykułach publikowanych w Naszym Dzienniku i w wywiadach radiowych dla „Radia Maryja". Mamy wreszcie ogłoszenia płatne KSN w „Dzienniku Polskim" i w „Rzeczpospolitej". Wymieńmy również publikacje autorów ze środowiska wydawałoby się bliskiego Panu, Szanowny Panie Redaktorze: Z karabinami na sznurku (prof. dr hab. Tadeusz Gadacz – „Tygodnik Powszechny" 2010, nr 51); Dobrze, ale nie tragicznie (prof. dr hab. Przemysław Wilczyński – „TP" 2010, nr 51); Nauka nie jest od zarabiania – a już humanistyka na pewno nie (prof. dr Karol Modzelewski – „Gazeta Wyborcza" 2011, nr 16). Dodajmy jeszcze Czy Kopernik zasługiwałby na tytuł profesora (prof. dr hab. Jacek Jadacki – „Rzeczpospolita" 27- 28 sierpnia 2011).
Nie trzeba wielkiej przenikliwości aby zobaczyć z jaką bezsilną ironią zareagowała na założenia i całokształt tej ustawy spora część środowiska uczonych. Do całokształtu należy w pierwszym rzędzie drastycznie niski (w porównaniu nie tylko ze Stanami Zjednoczonymi, ale z absolutną większością państw europejskich) poziom finansowania nauki i płac pracowników uczelni publicznych.
Nietrudno też zauważyć obojętność mediów wobec tej ważnej w końcu społecznie sprawy. Bo któż w końcu naprawdę śledził bieg wydarzeń? Prasa związkowa „Solidarności" i media katolickie czy narodowo-katolickie. Zainteresowanie „Gazety Wyborczej" wygasło po uchwaleniu rzeczonej ustawy. A przecież bystry obserwator mógłby zapytać, dlaczego trzeba się uciekać do płatnych ogłoszeń aby informować społeczeństwo o dramatycznej sytuacji polskich uniwersytetów? Dlaczego to związkowcy mają płacić za to, by ogłosić polskiemu społeczeństwu, że „roczny budżet wszystkich polskich uczelni jest
porównywalny z sumą budżetów dwu amerykańskich uniwersytetów, Princeton i Harwarda, które kształcą kilkadziesiąt razy mniej studentów. Wydatki na kształcenie jedneg studenta, kilkakrotnie niższe niż średnio w Unii Europejskiej, są porównywalne z nakładami w Indiach. Nakłady na badania naukowe i prace rozwojowe – liczone w proporcji do dochodu narodowego brutto - spadły prawie dwukrotnie w ostatnim dwudziestoleciu. Liczba przyznanych patentów spadła w tym czasie kilkakrotnie."
Bystry obserwator polskich mediów zapewne załamałby ręce, gdyby dowiedział się o Pańskiej odmowie publikacji płatnego ogłoszenia KSN NSZZ „Solidarność" - a z niego właśnie pochodzi powyższy cytat - w Kurierze Porannym. Niech nie będzie dla Pana usprawiedliwieniem, że Pański prasowy białostocki konkurent, redaktor naczelny „Gazety Współczesnej" uczynił tak samo. Zdawałoby się, że ludzie mediów rozumieją, że w demokracji właśnie na mediach ciąży główna odpowiedzialność informowania społeczeństwa oraz kontroli władzy. „Kurier Białostocki" i „Gazeta Współczesna", zajmując stanowisko kunktatorskie, pokazują zupełny brak zrozumienia podstawowej funkcji prasy. Nieliczenie się z ważnymi środowiskami opiniotwórczymi, obawa przed prezentacją faktów i zamykanie ust krytyce jest współodpowiedzialnością za propagandowe, płytkie i prymitywnorynkowe traktowanie tak fundamentalnych dla rozwoju kraju wartości, jakimi są: wolność nauki, wolność badań naukowych i edukacja. Zamiast spodziewanej pomocy mediów, spotykamy się ze stanowiskiem popierającym koncepcję polityki jako sztuki presji i przywilejów. „Kurier Białostocki" i „Gazeta Współczesna" wobec merytorycznego sporu z władzą, wartościowego dla demokracji, stają po stronie władzy. Chciałoby się powiedzieć, trawestując znany tytuł – jak daleko stąd do PRL i jak blisko!
Szanowny Panie Redaktorze, zbiorowa mądrość i wiedza narastająca w społeczności polskich akademików od roku 1364 - nie będę obrażać Pańskiej inteligencji pytaniem, skąd ta data - pozwalają nam powiedzieć, że żadnego stanu, nawet sankcjonowanego ustawowo, nie należy traktować jako ostatecznego. Środowisko nasze pokłada nadzieję w nieustającej akcji informacyjnej oraz perswazyjnej. Cechą środowiska naukowego jest także dobra pamięć. Niech Pan będzie pewien, że przeszedł Pan do historii.
Z poważaniem
Przewodniczący KSN NSZZ „Solidarność"
prof. dr hab. Edward Malec

         =================================

TEGO OGŁOSZENIA NIE PRZYJĄŁ KURIER PORANNY W BIAŁYMSTOKU
NSZZ „SOLIDARNOŚĆ" ZNOWU NA CENZUROWANYM?
Reforma szkolnictwa wyższego: naruszenie wolności akademickich i praw nabytych, niejednoznaczne prawo.
Sejm uchwalił 18 marca 2011 r. przygotowaną przez minister Barbarę Kudrycką ustawę o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie
wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw.
Polska nauka i polskie szkolnictwo wyższe są niedofinansowane - roczny budżet wszystkich polskich uczelni jest porównywalny z
sumą budżetów dwu amerykańskich uniwersytetów, Princeton i Harwarda, które kształcą kilkadziesiąt razy mniej studentów.
Wydatki na kształcenie jednego studenta, kilkakrotnie niższe niż średnio w Unii Europejskiej, są porównywalne z nakładami w
Indiach. Nakłady na badania naukowe i prace rozwojowe – liczone w proporcji do dochodu narodowego brutto - spadły prawie
dwukrotnie w ostatnim dwudziestoleciu. Liczba przyznanych patentów spadła w tym czasie kilkakrotnie.
Czy ustawa z 18 marca br rozwiąże te kwestie? Nie. Mamy w zamian działania dyscyplinujące. Artykuł 125 obecnie obowiązującej
ustawy stanowi, że „Stosunek pracy z mianowanym nauczycielem akademickim może być rozwiązany również z innych ważnych przyczyn,
po uzyskaniu opinii (dotychczasowy zapis: zgody) organu kolegialnego wskazanego w statucie uczelni". Ponadto będzie można (Art. 124)
zwolnić nauczyciela akademickiego już po jednej ocenie negatywnej. Wprowadzono 8-letni, jednakowy dla wszystkich, okres na uzyskanie
habilitacji (Art. 120). Posłanka Łybacka zapewniała podczas II czytania w Sejmie w dniu 1 lutego br, że intencją ustawodawcy jest, aby
tylko nowoprzyjmowani adiunkci byli objęci obowiązkiem uzyskania habilitacji w ciągu ustawowego terminu 8 lat. Pozostali adiunkci
będą zobowiązani do zdobycia habilitacji do dnia 1 października 2021 r. Tym niemniej, zdaniem ekspertów prawnych KSN znowelizowane
przepisy Art. 120 nie są jednoznaczne. Od 2005 roku nasze pensje praktycznie zamrożono – tzw. kwota bazowa nie uległa zmianie.
Skrócono wiek emerytalny dla tzw. profesorów uczelnianych o 5 lat (Art. 127). Ustawa ogranicza nasze prawo do dodatkowych zarobków,
ale nie dokonano stosownych w tej sytuacji zmian w art. 151.
Szczegóły i informacje o innych dokonanych zmianach można znaleźć na naszej stronie internetowej pod adresem:
http://www.solidarnosc.org.pl/~ksn/.
We wszystkich wymienionych wyżej sprawach posłowie i senatorowie koalicji PO i PSL głosowali niezgodnie ze stanowiskiem
KSN NSZZ „Solidarność". Posłowie i senatorowie PiS, SLD (z nielicznymi wyjątkami) i PJN popierali nasze stanowisko.
Następujący posłowie i senatorowie z województwa podlaskiego głosowali przeciw nam: PO: Cieślik Leszek, Klim Józef Piotr,
Raczkowski Damian, Tyszkiewicz Robert, Żalek Jacek; PSL: Kamiński Jan; SLD: Włodzimierz Cimoszewicz.
Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność" - Edward Malec

                  =============================

Płacimy za ogłoszenia, byście poznali
prawdę. Wyręczamy media.
Polska nauka i polskie szkolnictwo wyższe są niedofinansowane - roczny budżet
wszystkich 450 (!) polskich uczelni jest porównywalny z sumą budżetów dwu
amerykańskich uniwersytetów, Princeton i Harwarda, które kształcą kilkadziesiąt
razy mniej studentów. Wydatki na kształcenie jednego studenta, kilkakrotnie niższe
niż średnio w Unii Europejskiej, są porównywalne z nakładami w Indiach. Filie
uczelni wyższych powstają – wedle naszych informacji - w miasteczkach, w których
nigdy nie było nawet szkół średnich.
Nakłady na badania naukowe i prace rozwojowe – liczone w proporcji do dochodu
narodowego brutto - spadły prawie dwukrotnie w ostatnim dwudziestoleciu. Liczba
przyznanych patentów spadła w tym czasie kilkakrotnie.
Sejm uchwalił 18 marca 2011 r. przygotowaną przez minister Barbarę Kudrycką
ustawę o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach
naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz
niektórych innych ustaw.
Czy ta ustawa rozwiązuje wymienione problemy? Nie. Mamy w zamian działania
dyscyplinujące. Artykuł 125 obecnie obowiązującej ustawy stanowi, że „Stosunek pracy
z mianowanym nauczycielem akademickim może być rozwiązany również z innych
ważnych przyczyn, po uzyskaniu opinii (dotychczasowy zapis: zgody) organu
kolegialnego wskazanego w statucie uczelni". Ponadto będzie można (Art. 124) zwolnić
nauczyciela akademickiego już po jednej ocenie negatywnej. Wprowadzono 8-letni,
jednakowy dla wszystkich, okres na uzyskanie habilitacji (Art. 120). Posłanka Łybacka
zapewniała podczas II czytania w Sejmie w dniu 1 lutego br, że intencją ustawodawcy
jest, aby tylko nowoprzyjmowani adiunkci byli objęci obowiązkiem uzyskania habilitacji
w ciągu ustawowego terminu 8 lat. Pozostali adiunkci będą zobowiązani do zdobycia
habilitacji do dnia 1 października 2021 r. Tym niemniej, zdaniem ekspertów prawnych
KSN znowelizowane przepisy Art. 120 nie są jednoznaczne.
Od 2005 roku nasze pensje praktycznie zamrożono – tzw. kwota bazowa nie uległa
zmianie. W 2008 roku Minister B. Kudrycka i Premier zapowiadali wzrost nakładów na
szkolnictwo wyższe i naukę – skończyło się na zapowiedziach. Skrócono wiek
emerytalny dla tzw. profesorów uczelnianych o 5 lat (Art. 127). Ustawa ogranicza nasze
prawo do dodatkowych zarobków, ale nie dokonano stosownych w tej sytuacji zmian w
art. 151.
Szczegóły i informacje o innych dokonanych zmianach w ustawie można znaleźć na
naszej stronie internetowej pod adresem: http://www.solidarnosc.org.pl/~ksn/.
We wszystkich wymienionych wyżej sprawach posłowie i senatorowie koalicji PO i
PSL głosowali niezgodnie ze stanowiskiem KSN NSZZ „Solidarność". Posłowie i
senatorowie PiS, SLD i PJN popierali nasze stanowisko.
Następujący parlamentarzyści koalicji rządowej głosowali przeciw nam:
SEJM - PO: Dolnośląskie: Brodniak Roman, Drozd Ewa, Huskowski Stanisław, Jaros Michał, Kaczor
Roman, Kropiwnicki Robert, Młyńczak Aldona, Mrzygłocka Izabela Katarzyna, Piechota Sławomir, Raba
Norbert, Schetyna Grzegorz, Smolarz Tomasz, Szulc Jakub, Wielichowska Monika, Wojciechowski Jarosław,
Wojnarowski Norbert, Wolak Ewa, Zdrojewski Bogdan; Kujawsko-Pomorskie: Brejza Krzysztof, Dzięcioł
Janusz, Karpiński Grzegorz, Katulski Jarosław, Kopaczewska Domicela, Lenz Tomasz, Mężydło Antoni,
Olszewski Paweł, Piotrowska Teresa, Roszak Grzegorz, Sikorski Radosław, Wojtkowski Marek; Lubelskie:
Gąsior-Marek Magdalena, Grad Mariusz, Karpiński Włodzimierz Witold, Mucha Joanna, Raniewicz Grzegorz,
Wilk Wojciech, Żmijan Stanisław; Lubuskie: Balcerzak Klaudiusz, Bojko Bogdan, Bukiewicz Bożenna,
Niesiołowski Stefan, Pahl Witold, Sławiak Bożena; Łódzkie: Biernat Andrzej, Drzewiecki Mirosław Michał,
Dunin Artur, Godson John Abraham, Grabarczyk Cezary, Hanajczyk Agnieszka, Radziszewska Elżbieta,
Rutkowska Dorota, Stolarczyk Jarosław, Śledzińska-Katarasińska Iwona, Tomczyk Cezary, Zacharewicz Jacek;
Małopolskie: Arkit Tadeusz, Augustyn Urszula, Chwierut Janusz, Czerwiński Andrzej, Fedorowicz Jerzy Feliks,
Gibała Łukasz, Gowin Jarosław, Grad Aleksander, Graś Paweł, Gut-Mostowy Andrzej, Krupa Jacek, Matusik-
Lipiec Katarzyna, Musiał Jan, Patalita Tadeusz, Raś Ireneusz, Ryszka Andrzej; Mazowieckie: Czaplicka Barbara,
Czechyra Czesław, Czuma Andrzej, Dąbrowska Alicja, Durka Zenon, Fabisiak Joanna, Halicki Andrzej,
Jastrzębski Leszek, Kania Andrzej, Kidawa-Błońska Małgorzata, Kopacz Ewa, Kosecki Roman, Kozaczyński
Jacek, Koźlakiewicz Mirosław, Mroczek Czesław, Olechowska Alicja, Pitera Julia, Ross Tadeusz, Rusinowska
Beata, Smirnow Andrzej, Szczerba Michał, Tyszkiewicz Krzysztof, Witkowski Radosław, Zakrzewska Jadwiga;
Opolskie: Buła Andrzej, Jarmuziewicz Tadeusz, Korzeniowski Leszek, Krupa Adam, Okrągły Janina, Tusk
Łukasz, Węgrzyn Robert; Podkarpackie:Butryn Renata, Kulesza Tomasz, Rynasiewicz Zbigniew, Rząsa Marek,
Skowrońska Krystyna, Tomaka Jan Walenty, Tomański Piotr; Pomorskie: Aziewicz Tadeusz, Biernacki Marek,
Borowczak Jerzy, Budnik Jerzy, Guzowska Iwona, Kłosin Krystyna, Konwiński Zbigniew, Kozdroń Jerzy, Kulas
Jan, Lamczyk Stanisław, Neumann Sławomir, Ołowski Piotr, Orłowski Paweł, Plocke Kazimierz, Pomaska
Agnieszka, Redzimski Leszek; Podlaskie: Cieślik Leszek, Klim Józef Piotr, Raczkowski Damian, Tyszkiewicz
Robert, Żalek Jacek; Śląskie: Brzezinka Jacek, Gadowski Krzysztof, Gałażewski Andrzej, Głogowski Tomasz,
Kaźmierczak Jan, Kopeć Tadeusz, Krząkała Marek, Leszczyna Izabela, Małecka-Libera Beata, Nykiel Mirosława,
Pierzchała Elżbieta, Pietraszewska Danuta, Pięta Jarosław, Plura Marek, Rozpondek Halina, Rzymełka Jan,
Saługa Wojciech, Sekuła Miroslaw, Siedlaczek Henryk, Sztolcman Grzegorz, Szumilas Krystyna, Śliwińska
Anna, Tomczykiewicz Tomasz, Van der Coghen Piotr, Wójcik Marek, Wykręt Adam, Zawadzki Ryszard, Ziętek
Jerzy; Świętokrzyskie: Gierada Artur, Miodowicz Konstanty, Okła-Drewnowicz Marzena, Pacelt Zbigniew;
Warmińsko-Mazurskie: Bublewicz Beata, Cichoń Janusz, Cieśliński Piotr, Naguszewski Tadeusz, Orzechowski
Andrzej, Rybicki Sławomir, Staroń Lidia, Sycz Miron, Żyliński Adam; Wielkopolskie: Arndt Paweł, Borowiak
Łukasz, Chmielewski Stanisław, Dzikowski Waldy, Fiedler Arkady, Grupiński Rafał, Kozłowska-Rajewicz
Agnieszka, Lipiński Dariusz, Nowak Tomasz Piotr, Orzechowski Maciej, Rutnicki Jakub, Sitarz Witold,
Stuligrosz Michał, Szejnfeld Adam, Szydłowska Bożena, Tomaszak-Zesiuk Irena, Waśko Piotr, Zieliński Marek,
Zachodniopomorskie: Gawłowski Stanisław, Kochan Magdalena, Kuriata Jan, Litwiński Arkadiusz,
Marcinkiewicz Michał, Olejniczak Danuta, Oświęcimski Konstanty, Preiss Sławomir, Suchowiejko Wiesław,
Suski Paweł, Urban Cezary, Zaremba Renata. PSL: Kujawsko-pomorskie: Kierzkowska Ewa, Kłopotek
Eugeniusz; Lubelskie: Sławecki Tadeusz, Starownik Marian, Stefaniuk Franciszek Jerzy; Łódzkie: Łuczak
Mieczysław Marcin, Olas Stanisław, Witaszczyk Stanisław; Małopolskie: Dutka Bronisław, Sztorc Andrzej;
Mazowieckie: Borkowski Krzysztof, Maliszewski Mirosław, Piechociński Janusz, Sawicki Marek, Sopliński
Aleksander; Opolskie: Rakoczy Stanisław; Podkarpackie: Bury Jan, Kasprzak Mieczysław, Rygiel
Wiesław;Podlaskie: Kamiński Jan; Świętokrzyskie : Pałys Andrzej, Pawlak Mirosław; Warmińsko-mazurskie:
Krzyśków Adam, Żelichowski Stanisław; Wielkopolskie: Grzeszczak Eugeniusz, Kalemba Stanisław,
Walkowski Piotr.
SENAT - PO: Warszawa: Łukasz Abgarowicz, Krzysztof Piesiewicz, Marek Rocki, Kraków: Stanisław
Bisztyga, Janusz Sepioł, Wrocław: Jarosław Duda, Leon Kieres, Władysław Sidorowicz, Łódź: Maciej Grubski,
Krzysztof Kwiatkowski, Poznań: Jadwiga Rotnicka, Marek Ziółkowski, Gdańsk: Andrzej Grzyb, Janusz
Rachoń, Gdynia: Edmund K. Wittbrodt, Gliwice: Andrzej Misiołek, Maria Pańczyk-Pozdziej, Sosnowiec:
Zbigniew Meres, Zbigniew M. Szaleniec, Katowice: Leszek Piechota, Rybnik: Antoni A. Motyczka, Opole:
Ryszard Knosala, Piotr Wach, Bielsko-Biała: Sławomir Kowalski, Rafał Muchacki, Toruń: Andrzej Person,
Michał J. Wojtczak, Jan Wyrowiński, Bydgoszcz: Zbigniew Pawłowicz, Jan Rulewski, Kalisz: Małgorzata
Adamczak, Mariusz S. Witczak, Koszalin: Grażyna A. Sztark, Piotr B. Zientarski, Olsztyn: Marek Konopka,
Zielona Góra: Stanisław Iwan, Henryk M. Woźniak, Sieradz: Andrzej Owczarek, Marek Trzciński, Konin: Piotr
Gruszczyński, Ireneusz Niewiarowski, Szczecin: Jan Olech, Kielce: Michał Okła, Częstochowa: Andrzej
Szewiński, Piła: Mieczysław Augustyn, Płock: Eryk S. Smulewicz, Chełm: Józef Bergier, Elbląg: Stanisław
Gorczyca, Wałbrzych: Stanisław Jurcewicz. Niezrzeszeni: Bogdan Borusewicz, Włodzimierz Cimoszewicz,
Henryk Stokłosa. Inni: Michał L. Boszko (PSL), Jacek Swakoń (PJN).
Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność"
Prof. dr hab. Edward Malec

 

Data opublikowania: 11.10.2011
Osoba publikująca: Małgorzata Rachwalska