C.d. w sprawie zmiany Regulaminu premiowania pracowników UJ

Kraków, 30 czerwca 2014 r.

Jego Magnificencja

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego                                                                                                                                                                                                   Prof. dr hab. med. Wojciech Nowak

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" UJ uprzejmie dziękuje za przesłanie do wiadomości pisma Pani Kierownik Działu Organizacji UJ z 13 czerwca 2014 r.,  zmierzającego do wyjaśnienia uchybień formalnych związanych z wydaniem zarządzenia  nr 49 Rektora UJ z dnia 5 czerwca 2014 roku w sprawie zmiany Regulaminu premiowania pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego niebędących nauczycielami akademickimi, wprowadzonego zarządzeniem nr 84 Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 7 grudnia 2010 roku. Wspomniane pismo z wyjaśnieniami przekazał Komisji Pan Profesor Jacek Popiel – Prorektor UJ do spraw Polityki Kadrowej i Finansowej.

Komisja przyjmuje, że choć trudno godzić się na uchybienia formalne przy wydawaniu zarządzeń Rektora UJ, to jednak uchybienia zaistniały w sytuacji charakteryzującej się dobrymi intencjami Pracowników przygotowujących projekt wymienionego zarządzenia i można mieć nadzieję, że zdobyte przez Pracowników Działu Organizacji  jeszcze jedno doświadczenie pozwoli uniknąć tego typu uchybień w przyszłości.

Inną kwestią, którą Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" UJ podnosiła już wcześniej, w swoim piśmie z 10 czerwca 2014 r. skierowanym do Pana Rektora, jest funkcjonowanie w obrocie prawnym Uniwersytetu zarządzenia Rektora dotyczącego Regulaminu premiowania, zawierającego istotne elementy treści nie konsultowane wcześniej ze związkami zawodowymi. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" UJ ze zrozumieniem podchodzi do tego, że niektóre zmiany przepisów obowiązujących w naszym kraju trzeba przenosić do Regulaminów obowiązujących w ramach Uniwersytetu, ale stoi na stanowisku, że w sytuacji, gdy dotyczą takich kwestii jak zasady premiowania, nie można tego robić z pominięciem konsultacji z uniwersyteckimi związkami zawodowymi. Dlatego – choć tryb zaistnienia przedmiotowych uchybień formalnych został wyjaśniony – Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność" UJ uprzejmie ponawia swoją prośbę o rozstrzygnięcie niejasnej pozycji prawnej wymienionego zarządzenia.

Proszę o przyjęcie wyrazów szacunku

Za Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność" UJ

dr  Jerzy Serwacki