Pismo do dr T.Skarbka - kanclerza UJ, dotyczące niekompletnych badań lekarskich

                                                                                              Kraków, 12.06.2012 r.

                                                                                        Szanowny Pan

                                                                                        Dr Tadeusz Skarbek

                                                                                        Kanclerz UJ

 

          Prosimy o ustosunkowanie się do licznych negatywnych opinii, jakie napływają do KZ NSZZ „S" UJ, na temat badań okresowych pracowników naszej Uczelni. Badania te wykonywane są obecnie w przychodni Falck Medycyna, w Krakowie  przy ul. Mazowieckiej 4. Większość  pracowników, która poddała się tym badaniom, ocenia je jako wysoce niekompletne oraz zorganizowane bez poszanowania czasu badanych.

Wcześniejsze badania okresowe, wykonywane w Poradni Medycyny Pracy UJ, obejmowały ponadstandardowe badania laboratoryjne oraz rentgen klatki piersiowej. Obecne badania dla nauczycieli akademickich zostały ograniczone do wizyty lekarskiej z pomiarem ciśnienia oraz  badania laryngologicznego. Wydaje się, że tzw. Wskazówki metodyczne, stanowiące załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1999, w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz U 69, poz. 332, 25 VI 1996), dają podstawę do wykonania dodatkowych badań – stosownie do wysiłku i zagrożeń związanych z różnymi miejscami pracy w Uczelni.      

Obecny profil badań - według opinii zainteresowanych – nie ma wartości diagnostycznej, która jest podstawą dzisiejszej profilaktyki. Budzi zdziwienie, że badania te nie obejmują elementarnych  badań okulistycznych, rentgenowskich,   laboratoryjnych badań krwi  i moczu , skóry ani układu ruchu.

Dodatkowo negatywnie została oceniona  organizacja tych badań. Pomimo zalecenia telefonicznego ustalenia godziny badań, procedura przyjmowania pacjenta nie oszczędza mu ani kolejki do rejestracji, ani upokarzających sporów pod kolejnymi gabinetami na drodze dosyć niezrozumiałej „obiegówki". Zwracamy się z prośbą o przemyślenie wyboru przychodni oraz sposobu koordynacji pracodawczych wskazań  do badań z możliwościami ich wykonania.

                       Z wyrazami szacunku

                                                                       Przewodniczący KZ NSZZ „S"

 

                                                                                 dr Jerzy Serwacki       

Data opublikowania: 14.06.2012
Osoba publikująca: Małgorzata Rachwalska