najwyzszy czas na wzrost wynagrodzeń i stypendiów

SOLIDARNOŚĆ

Uniwersytetu Jagiellońskiego

NAJWYŻSZY CZAS NA WZROST WYNAGRODZEŃ

I STYPENDIÓW

- Bez zapewnienia pracownikom godnych zarobków nie ma mowy o konkurencyjności naszej nauki i gospodarki.

Od siedmiu lat podstawa wynagrodzenia (tzw. kwota bazowa) dla pracowników uczelni publicznych nie zmieniła się i wynosi 1873 zł. W tym samym czasie kwota bazowa dla nauczycieli szkół wzrosła do 2717 zł – jest wyższa o 45%.

-W ciąg tych SIEDMIU lat od 2005 roku inflacja wyniosła ponad 30%, a nasze płace realne spadły o blisko 20%.

-Bez ustawowego zapisu o podniesieniu kwoty bazowej oraz bez gwarancji nadążania naszych zarobków za średnią krajową obiecany wzrost wynagrodzeń już po kilku latach będzie „zjedzony" przez inflację.

Sformułowana przez NSZZ „Solidarność" i poparta przez ZNP propozycja wskazująca na możliwość stabilizacji  naszych płac w postaci ponad zakładowego układu zbiorowego pracy jest ignorowana przez MNiSzW.

- Pozostawienie wynagrodzeń pracowników publicznych szkół wyższych na tak niskim poziomie przyczynia się do zapaści polskich uczelni. Wielu zdolnym, młodym ludziom kariera naukowa w Polsce kojarzy się z latami dotkliwych wyrzeczeń.

Najwyższy czas na podwyższenie nakładów z budżetu państwa na stypendia socjalne i naukowe studentów.

Najwyższy czas na płace umożliwiające pracę naukową w Polsce w przyzwoitych warunkach socjalnych.

www.solidarnosc.org.pl/~ksn/

Chcesz dowiedzieć się więcej – przyjdź, porozmawiaj, napisz:

KZ NSZZ „Solidarność" UJ – solidar @ adm.uj.edu.pl

Data opublikowania: 26.09.2012