Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie" Uniwersytet w państwie policyjnym"

„Uniwersytet w państwie policyjnym” – spotkanie z cyklu „Krakowska Loża Historii Współczesnej” – Kraków, 10 października 2012 r.

Szanowni Państwo,
Instytut Pamięci Narodowej
oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie Uniwersytet w państwie policyjnym. W dyskusji na temat książki
prof. Piotra Franaszka „Jagiellończyk”. Działania Służby Bezpieczeństwa wobec Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 80-tych XX wieku wezmą udział
autor, Bronisław Wildstein oraz prof. Jan Woleński. Spotkanie prowadzi Roman Graczyk.

Wyższe uczelnie były w PRL pod szczególnym nadzorem – tym bardziej Uniwersytet Jagielloński, a szczególnie w latach 80, czyli od powstania „Solidarności” do upadku systemu. Dzięki książce prof. Piotra Franaszka dowiadujemy się, jak przebiegała ta inwigilacja: jakie SB zastosowała środki, jak była poinformowana o sytuacji na UJ i jakie to przynosiło korzyści władzom politycznym?

Dziś, stawiając pytanie o ówczesną kondycję Uniwersytetu, nie możemy ominąć kwestii centralnej: na ile najstarsza polska uczelnia zachowała wtedy autonomię, w jakim stopniu była jawnie ograniczana, a w jakim była sterowana metodami operacyjnymi? Chodzi więc o to, na ile kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna. Ale także o to, jakie były postawy studentów i kadry UJ wobec tej kontroli, a w szczególności wobec prób nagabywania do tajnej współpracy z SB. To pytanie o ethos uniwersytecki – zarówno w ujęciu historycznym (jak było?), jak i współczesnym (co z tego wynika dla dzisiejszej kondycji Uniwersytetu?)

10 października 2012 r., Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie ul. Rajska 1, sala 315, III piętro, godz. 18.00

Serdecznie zapraszamy.

Z wyrazami szacunku,

---------------------------------------------------------------------------------