Negocjacje przedstawicieli "S" i ZNP z Rektorem w sprawie podwyżek trwają

W środę 3 czerwca 2015 roku Prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej UJ profesor dr hab. Jacek Popiel zaprosił przedstawicieli związków zawodowych na spotkanie dotyczące zaplanowanej na bieżący rok regulacji płac. Ze strony NSZZ „Solidarność" obecni byli: dr Jerzy Serwacki, dr Tomasz Panz i mgr Jakub Krzysztonek. Związek Nauczycielstwa Polskiego był reprezentowany przez prof. dr hab. Jana Białczyka oraz dr Andrzeja Kochanowskiego. Rektor rozpoczął spotkanie od przedstawienia podstawowych danych liczbowych dotyczących otrzymanej z Ministerstwa dotacji:

  • Kwota zwiększenia dotacji: 38 759600 PLN (jest to kwota większa od ubiegłorocznej o około 3,8 mln złotych)
  • Pomniejszenie kwoty wyjściowej o około 403 tys zł – na skutki podwyżki wynagrodzeń zasadniczych do nowych stawek minimalnych 
  • Wyodrębnienie 5% rezerwy (nagrody jubileuszowe, powroty pracowników z długotrwałych urlopów itp.) – 1 917 841 PLN
  • W efekcie kwota pozostała do dyspozycji: 36 438 970 PLN

 

Podobnie jak w latach ubiegłych Rektor proponuje, by podwyżki miały charakter KWOTOWY.

Według propozycji Rektora kryteria kwalifikacyjne osób, których będą dotyczyły podwyżki mają pozostać takie same jak w roku ubiegłym – czyli pracownicy zatrudnieni nie później niż 31 XII 2014 r i pozostający w stosunku pracy w dniu 1 maja 2015 r. Wyłączeni z regulacji są pracownicy pozostający na długich (powyżej 90 dni) urlopach niepłatnych, pracownicy zatrudnieni w UJ jako DRUGIM miejscu pacy, oraz pracownicy finansowani ze źródeł innych niż dotacja dydaktyczna. Przedstawiciele ZZ nie zgłosili do tych kryteriów żadnych zastrzeżeń.

 

Rektor przedstawił następnie tabele z propozycjami kwot regulacyjnych w odniesieniu do poszczególnych stanowisk. Tabela ta jest bardzo podobna do tej z roku ubiegłego. Rektor zaproponował zwiększenie kwoty podwyżek dla asystentów i asystentów z doktoratem – oczywiście przedstawiciele związkowi nie sprzeciwili się tym zmianom. Z kolei przedstawiciele „Solidarności" zaproponowali pewne zmiany dla kwot podwyżek dla pracowników nie będących nauczycielami – zmiany te zostały odnotowane przez Rektora z życzliwością i jest duże prawdopodobieństwo, że zostaną uwzględnione w ostatecznej wersji porozumienia. Ogólnie zmiany te dotyczą ujednolicenia kwot podwyżek dla pracowników z wyższym wykształceniem do 220 PLN, a dla pracowników bez wyższego wykształcenia – do 190 PLN.

 

Następnie Rektor przedstawił ogólne założenia dotyczące części tzw. „Uznaniowej". Miałoby zostać na nią przeznaczone około 8-9 mln PLN, a więc kwota znacząco większa niż w roku ubiegłym. Padła propozycja by cała ta kwota została przeznaczona na podwyżki o charakterze CZASOWYM ( jednorocznych dodatków do wynagrodzeń). Przedstawiciele NSZZ „Solidarność" zaproponowali by utrzymać sposób zagospodarowania części „uznaniowej" z roku ubiegłego – a zatem połowę z nich przeznaczyć na stałe dodatki do pensji, a połowę na podwyżki „czasowe". Nie uzgodniono w tym względzie wspólnego stanowiska z dwóch powodów: po pierwsze spotkanie musieli opuścić (ze względu na nie cierpiące zwłoki zajęcia) przewodniczący obu związków zawodowych, po drugie Rektor przed rozważaniem takiego sposobu podziału części „uznaniowej" chciałby znać wyniki rekrutacji – w szczególności na studia płatne.

Ustalono, że kolejne spotkanie – być może skutkujące podpisaniem porozumienia części „obligatoryjnej" – nastąpi w dniu 10 czerwca 2015 r.

                                                           Notatkę sporządził Tomasz Panz

Data opublikowania: 04.06.2015
Osoba publikująca: Małgorzata Rachwalska